Csak egy led kell!

Most d vagy b? Lehet, hogy a diszlexiások problémáját nem is olyan bonyolult orvosolni? 

„A nem diszlexiásoknál a szem sejtjeinek elrendeződése aszimmetrikus, így az egyik szemből befutó információt a másikból érkező jelek újraírhatják az agyban, így az agy végül egy képet fog észlelni. Viszont a diszlexiások szemében a sejtek mindkét szemben egyforma alakzatokba rendeződnek. Az agyuk emiatt összezavarodik, és tükörképként fogja fel az észlelt betűket. Ezért boldogulnak nehezen például a d és b betűk elolvasásával: mivel ezek egymás tükörképei, könnyen összetéveszthetik őket. (…) Felfedezték, hogy az elsődleges kép és a tükörkép nem egyszerre érkezik meg az agy bal és jobb agyféltekéjére; a kettő között nagyjából 1-1,5 milliszekundum telik el. A kutatók ezt kihasználva fejlesztették ki a módszert, hogy kitörölhessék a zavaró tükörképet – és ehhez csak egy ledes lámpára van szükség.” /www.index.hu/ 

Az emberi szemben csapok és pálcikák vannak. A csapok a szín látásért fellelősek, nagy részük – lehetnek kék, vörös és zöld csapok – a szaruhártya közepén fedezhetőek fel. Itt található egy másfél tizedmilliméteres folt, ami nem tartalmaz kék csapokat. A domináns szemben ez a folt kör alakú, míg a nem domináns szemben ez a hézag egyenlőtlen. Viszont ez a diszlexiásoknál nem így van: náluk mindkét folt kör alakú, ezáltal egyik szem sem lesz domináns.

Francia tudósok egy igen egyszerűnek tűnő megoldással orvosolták: egy led emberi szemmel nem látható villogását állították be, ezáltal ki tudták törölni az olvasás közben zavaró képeket.

 

 

 

Szöveg: Kostjak Ignác

Fotó: Internet

 

 

[radio_player id="1"]