A hálózat, ami meg fogja változtatni a világot

A Telekom és néhány másik nagy szolgáltató azon dolgozik, hogy létrehozzák az 5G-s hálózatot, az internet jövőjét.

Biztos sokan hallottatok már olyan sci-fi történeteket, amiben minden egyes használati tárgyunk egyetlen nagy hálózaton kommunikál egymással. Például milyen jó lenne, hogy ha elfogy otthonról valamilyen étel, a hűtőszekrény automatikusan rendel belőle újat. Vagy ha a szemetes szólna a kukásoknak, hogy vigyék el a szemetet. Nos, ez 20-30 év múlva akár valósággá válhat, és már neve is van: Internet of Things, vagyis a ’Dolgok Internete’.

Az 5G hálózat már elég gyors lesz ahhoz, hogy egy ilyen rendszert lehessen rajta üzemeltetni. Ennek a technológiának ugyanis az a célja, hogy a kisebb-nagyobb internet- és másfajta szolgáltatókat egy nagy hálózatban egyesítse, így lehetővé tenné a ’Dolgok Internetét’. Ráadásul ez az egész Földön elérhető lesz. Sokkal egyszerűbb lesz tőle az életünk, mivel például, ha egy városban közlekedési baleset történne, a forgalomirányító rendszer azonnal újratervezné az önvezető autók útvonalait, úgy, hogy elkerüljék a balesetet. Eközben, az 5G gyorsaságának köszönhetően a mentők és a rendőrök szinte a baleset pillanatában információt kapnak arról, hogy mi történt, és minden eddiginél gyorsabban ott tudnának lenni. Tehát ez legalább akkora újítás lenne, mint amikor feltalálták a számítógépet.

Már ma is léteznek 5G-képes eszközök, igaz, hogy csak kísérleti célból. Ez körülbelül 2020-ban lesz elérhető mindenki számára, viszont az Internet of Things-re még legalább 20-30 évet kell várnunk.

Izgalmas lesz. Tényleg várjuk?

 

 

 

Szöveg: Hanti Márton

Fotó: Internet

 

 

 

 

 

 

[radio_player id="1"]