Koffeinmérgezés, könnyek és korai őszülés – avagy hogyan enyhítsünk a poklon, amit esszéírásnak hívnak?
Van valami komikus abban, hogy bár az esszék és fogalmazások jelentős részét teszik ki a középiskolai jegyeknek, a diákok többségének még csak meg sem próbálják elmagyarázni, hogy tulajdonképpen hogyan kéne ilyesfajta irományokat produkálniuk. Így akár a szőke herceg fehér lovon, suhanok a recsegő gurulós székemen a diákok (és környeztük) elmeállapotának megmentésére.
Először is válasszunk egy viszonylag mindennapi esszé témát a példák érdekében. A „tea és/vagy kávé” témakör például elég sokrétű ahhoz, hogy szinte minden szituációhoz kielégítő tartalmat nyújtson.
Mi az az esszé?
Röviden: egy „okos” fogalmazás. Hosszabban: egy olyan írott mű, amely az irodalmiasság (lírai, drámai, epikai művek) és az irodalmiatlanság közti pengeélen táncol. Általában rövid terjedelmű és az író véleményét tükrözi, de nincsen pontos definíciója. A témái is sokfélék lehetnek; a műelemzés és a tudományos papírok talán a leggyakoribbak, de a politikai és mindennapi témák is elfogadottak. Bármit is tanítottak a középiskolai felvételin, nem feltétlenül kell tartalmaznia mind az adott téma ellen, mind pedig mellette álló érveket.
Tippek és csínyek
Most, hogy túl vagyunk a dolgok legszárazabb részén, lássuk a lényeget!
– Gondold végig a témát! Ez általában nem túl bonyolult, hiszen a megadott témák rendszerint elég szigorúak. A „tea és/vagy kávé”-val kapcsolatban felmerülhetne például „a kávé környezeti és társadalmi hatásai”, „a kávé vagy a zöld tea a jobb választás?”, vagy szimplán: „a tea hasznosabb a kávénál” és ehhez hasonló állítások, kérdések. Mégis fontos, hogy tudd, merre szeretnél elindulni.
– Olvass több forrást, minél több nyelven! Egy teljesen átlagos témához is érdemes legalább három cikket átnézni, és mivel a legtöbb gimnazista tanul idegen nyelvet, érdemes külföldi oldalakat is használni.
– Ne a Wikipédia legyen az elsődleges forrásod! Hosszú és általában elég pontatlan, így amíg tanuláshoz jól jöhet, esszéírásnál teljesen felesleges szenvedés. Rengeteg cikk van az interneten, amelyek sokkal rövidebbek és érdekesebbek.
– Ismerkedj meg a legnépszerűbb véleményekkel! A legjobb témák nem olyan mindennapiak, mint például az Internet: áldás vagy átok, vagy a tea kontra kávé.
– Ha úgy érzed leragadtál, tedd fel magadnak a kérdést: hogyan tehetném mindezt egyedivé? Sokszor a legkülönlegesebb és legszélsőségesebb vélemények feltárásában rejlik a válasz. A tanárok már több száz fogalmazást olvastak a teáról. Sokszor a legnagyobb kívánságuk, hogy valami újat láthassanak.
– Döntsd el, mi a véleményed! Ha nem keverednél élet-halál harcba azért, hogy megvédd az igazad, akkor gondold át még egyszer.
– Ne a bevezetéssel kezdd! Először írd le a dolgokat, amiket meg akarsz említeni, győződj meg arról, hogy megvannak az érveid, majd ülj le, és írd meg a tárgyalást! Nehéz úgy felvezetni valamit, hogy még fogalmad sincsen mi az.
– Ne használd az „én”, „enyém” szavakat! Kivéve, ha kihangsúlyozza a feladat, hogy a saját személyes tapasztalataidról kell írnod, sokkal menőbbnek nézel ki, ha mások szavaival és felmérésekkel dobálózol. Pl.: Én minden nap teát iszom. / A környezetemben a kiskorúak 80%-a minden nap iszik teát.
– Pontos számok és statisztikák. Pl.: Magyarországon évről évre több kávét iszunk. / Magyarországon évente stabilan 2%-kal növekszik a kávéfogyasztás.
– Pontosan idézz, írd le kitől idéztél és azt is, hogy miért releváns az adott illető! Egy világhírű atléta ritkán tud fontos véleményt adni a tea történelméről.
– A befejezés olyan, mint egy fél perces reklám utolsó négy másodperce. „Ha emésztési problémái vannak válassza a Antipanasz 3000-t. Véd, ápol, hajt és most még olcsó is,” bár az elmúlt 26 másodpercben ugyan ezt hallottuk, azért még egyszer elismétlik, ha esetleg elfelejtettük volna. Foglald össze a véleményedet és sorakoztasd fel az érveidet még egy alkalommal. Pl.: A tea összességében egészségesebb, jobb a környezetnek és fogyasztásakor a függőség veszélye sem áll fenn, így bár a kávé népszerűsége gazdag ízvilága és könnyű elérhetősége miatt érthető, a tea több szempontból is ideálisabb választás.
– Ahogyan az internet bölcsei mondják: Ha nem tudod elképzelni magadat amint az esszéd felolvasása után elengedsz egy laza félmosolyt és eldobod a mikrofont, erősíts az érveléseden!
Hogyan tedd érdekesebbé az esszédet?
– Keress egy idézetet, ami tükrözi a véleményedet és e köré építsd az esszét!
– Indíts egy érdekes ténnyel, statisztikával!
– Indíts egy eseménysorozat végével! Pl.: egy háború véget ér, egy író meghal, egy találmány elnyeri a mai formáját.
– Tegyél fel érdekes kérdéseket, melyekre az olvasó csak akkor kap választ, ha elolvassa az esszét! Pl.: Miért iszunk évről évre több kávét? Milyen összefüggés van a kapitalizmus fejlődése és a magyarországi teaválaszték között? NEM pedig: Kik azok a britek? Mi az a Nap? Miért tea?
Sok sikert! (Mondom, ahogyan a mikrofon kihullik a kezemből a brit királynő pedig könnyes szemmel a nyakamba akasztja a lovagi jelvényt.)
Szöveg: Pavlitzky Laura (Tóparti Gimnázium és Szakgimnázium)
Fotó: Pintér Ádám (Óbudai Egyetem)