Mi mindenre jó a virtuális valóság?

2016. március 28-án az Oculus bemutatta az Oculus Rift nevű virtuális valóságszemüveget. Ez azóta főleg a gamerek körében szerzett óriási népszerűséget, és megjelentek más hasonló eszközök is. Na de pontosan mi is az a virtuális valóság?

Egy olyan technológia, ami számítógép segítségével létrehoz egy annyira valóságos környezetet a felhasználó számára, hogy olyan érzése van, mintha ott lenne. Ezt a lehetőséget először a játékipar fedezte fel, és ma már nagyon sok VR-játék közül választhatunk. Ehhez kell a VR-szemüveg, amiben egy nagy felbontású képernyő van, amin láthatjuk a virtuális világot, és 360 fokban körbenézhetünk: mivel érzékeli, hogyan mozgatjuk a fejünket. Ehhez jön még egy fejhallgató, amivel pedig a hangokat halljuk, és így már majdnem teljesen olyan, mintha ott lennénk.

Azért csak majdnem, mert a világgal csak úgy érintkezhettünk, hogy billentyűzet-egérrel, vagy kontrollerrel irányítottuk azt, ez pedig kicsit rontott a valóság élményén. Ezt a problémát oldotta meg a Valve és a HTC, amikor nem sokkal később bemutatták a HTC Vive-ot. Ehhez már jártak olyan kontrollerek is, amit a kezünk mozgatásával irányítunk, és ahova nyúlunk vele igaziból, oda nyúl a kezével a játékbeli karakterünk is. Ez a fajta irányítás megnyitotta a kapukat a VR sok más felhasználási lehetősége előtt is, amiknek egyike az oktatás.

Például, egy kanadai egyetemen az orvoshallgatók ilyen eszközökkel tanulják meg a szervezet belső felépítését, és akár még virtuális műtéteket is elvégezhetnek így, mivel nem történhet baleset. Nemrég az Oculus az Egyesült Államokban 100 iskolának adományozott ilyen eszközöket, itt pedig arra használták őket, hogy az iskola könyvtárában található könyveknek „bővítményeket” hoztak létre. Tehát ha elolvasol egy regényt, egy részét végigjátszhatod a VR-ban, mintha te lennél a főszereplő. Viszont tankönyveknél, ha például a kémiakönyvben le van írva egy reakció, egy virtuális laborban el is végezheted a kísérletet. Vagy biológiából megnézheted a szív működését és részeit közelről. Ezen kívül néhány filmnek már van olyan formátuma, amiben úgy nézheted meg a filmet, mintha te is benne lennél, és körülötted történnének az események.

Már elkezdtek kísérletezni más kiegészítőkkel is, például kesztyűkkel, amiben kis rezgőmotorok vannak, így ha valamihez hozzáérsz a VR-ban, fizikailag érezheted, hogy hozzáértél. De ezek még csak prototípusok, és egyik sem működik még rendesen. Tehát a virtuális valóságnak nagyon sok felhasználási lehetősége van, oktatásra és szórakozásra egyaránt.

 

Szöveg: Hanti Márton

Fotó: Internet

 

 

 

[radio_player id="1"]